Határtalanul! program

2022/2023. tanév
Határtalanul! program

A kirándulások során éppen úgy nagy hangsúlyt kapott az emberek által létrehozott értékek megtekintése (pl. bánffyhunyadi református templom, csíksomlyói kegytemplom), vagy éppen az elpusztított javak megismerése (az elárasztott Bözödújfalu), mint a természeti kincsek felfedezése, például Békás-szoros, Gyilkos-tó, Medve-tó. Úti cél volt a szellemi, történelmi helyek felkeresése is: Tamási Áron sírja Farkaslakán, a Petőfi Múzeum Fehéregyházán, az ezeréves határ Gyimesbükkön. A hat nap alatt kirándulóink megismerkedtek a táj tradicionális ízeivel (helyi szörpök, sajtok, áfonya- és csipkebogyólekvár, burgonyás kenyér, csorbaleves, töltött káposzta), és modern élelmiszereivel (csíki chips). Ízelítőt kaptak a népi hagyományokból folklórest keretében, szalmakalap múzeum és füvesasszony meglátogatásával, hegyek közötti lovas szekerezéssel. Színesítette még a programokat a parajdi sófeldolgozás vagy Kőrispatakon a búzafeldolgozás és -hasznosítás megtekintése. Nem maradhattak el a közös játékok (kvíz, foci) és az éjszakákba nyúló beszélgetések sem. Rengeteg felejthetetlen, közös élménnyel gazdagodva tértek vissza utazóink a szépséges Erdélyből.

Előkészítő óra
A diákok csoportmunkában információkat gyűjtenek a kiránduláshoz, majd kiselőadásokat készítenek egyéni felkészüléssel. Kivetítőn szemléltetjük Erdély történelmi és földrajzi nevezetességeit.
A trianoni békediktátum hatásainak ismertetése, különös tekintettel a magyarság sorsára. A meglátogatott helyszínek művészettörténeti nevezetességeinek bemutatása.

Az előkészítő óra ideje: 2023.04.27.
Az előkészítő óra helyszínei: Sári Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Sári Gusztáv Általános Iskola és AMI Raffay Lajos Tagiskolája. A Zichy Géza Tagiskolából 3 tanuló vett részt a programban ők a székhelyen vettek részt a programban.

Témanap a nemzeti összetartozás témájában

 

Szülői értekezlet

 

Értékelő óra

 

2021/2022. tanév
Határtalanul! program

Kirándulás a mesés Felvidékre, közös múlt és közös emlékek- ez volt a címe annak a Határtalanul pályázatunknak, melynek keretében iskolánk 34 tanulója kísérő tanáraikkal együtt kirándult 2022. június 20-24. között a Felvidékre, a Szepességbe. Utunk során II. Rákóczi Ferenc nyomába eredtünk, illetve felkerestük azokat a helyeket, melyek szerepelnek a Kárpát-medencei bakancslistán.
A Határtalanul pályázat nagyon jó lehetőség volt a gyerekek és a pedagógusok számára, hogy a határon túli magyar kulturális értékeket, történelmi emlékeket, természeti kincseket megismerjék. Megtapasztaltuk, hogyan élnek az ott élő magyarok, hogyan sikerül hagyományokaikat megőrizniük, ápolniuk.

A Magyarság Háza előadása

A vállalt feladat: Részt veszünk a Magyarság Háza egyik előadásán
Az előadás ideje: 2022. május 26. 5. óra
Az előadás helye: Sári Gusztáv Általános Iskola és
Alapfokú Művészeti Iskola biológiaterme
Az elvégzett feladat: Marosán Csaba, a Kolozsvári Állami Magyar Színház tagja a Humor az irodalomban címmel adta elő nekünk 45 percben irodalmi műsorát.

Előkészítő óra
A vállalt feladat:
A diákok csoportmunkában információkat gyűjtenek a kiránduláshoz, majd kiselőadásokat készítenek egyéni felkészüléssel.
Kivetítőn szemléltetjük a Felvidék történelmi és földrajzi nevezetességeit.
A trianoni békediktátum hatásainak ismertetése, különös tekintettel a magyarság sorsára. A meglátogatott helyszínek művészettörténeti nevezetességeinek bemutatása.

Az előkészítő óra ideje: 2022. június 3.
Az előkészítő óra helyszínei: Sári Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola angol 1., magyar 1., biológia-, történelem-, földrajzterme.
Végrehajtott feladat: A gyerekek csoportokban dolgoztak, teremről teremre jártak, és ott meghallgatták a pedagógusnak az adott napról, meghatározott szempont szerinti ppt-s előadását, miközben cédulákra jegyzeteltek. Előre elkészített tabló „füleibe” gyűjtötték össze az adott napi helyszínek történelmi, földrajzi, kulturális, művészettörténeti jellegzetességeit, a trianoni békeszerződésnek az adott térségre gyakorolt hatását. Ezután minden csoport bemutatta a többieknek, mi mindent sikerült összegyűjteniük az adott napról, helyszínről. Az elkészült tablók az iskola első emeleti folyosóján található faliújságon lettek elhelyezve, hogy más osztályok is tanulmányozhassák.


Témanap a nemzeti összetartozás témájában

A vállalt feladat:
A kirándulás során meglátogatandó történelmi emlékhelyek megismerése képek, filmek, diák, PowerPoint bemutató alapján.

A témanap célja, eredménye: A diákok megpróbálnak minél több ismeretet szerezni a helyszínekről, a nemzeti összetartozás témaköréről.

A témanap ideje: 2022. június 8.

A témanap helyszínei: Sári Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tantermei

Az elvégzett feladat: Az iskola 9 felső tagozatos osztályának diákjai osztályszinten, forgószínpad-szerűen haladtak teremről teremre, ahol a kísérő tanárok, illetve más, állomásvezető tanárok a következő feladatokkal várták a gyerekeket:
– A Felvidék művészettörténete (kirakó, színező)
– A régi Magyarország népi játékai (mozgásos feladatok a tornateremben)
– kvíz, akasztófa
– Felvidéki ételek
– Helyfelismerő, puzzle
– LearningApps-es feladatok
A további 3 állomáson a feladatok Erdélyhez kapcsolódtak (erdélyi mondák és legendák, erdélyi szimbólumok és szavak, erdélyi szakácskönyv), hogy tovább növeljük a gyerekek ismereteit a határon túl élő magyarsággal kapcsolatban.

A nap forgatókönyve részletesen ide kattintva tekinthető meg.

 

Szülői értekezlet

A kirándulásunk előtt hat nappal összehívtuk a szülőket, hogy számukra tájékoztatást adjunk a pályázatról, az eddig elvégzett és a még ránk váró feladatokról, illetve a kirándulás helyszíneiről.

A szülői értekezlet ideje: 2022. június 14.

A szülői értekezlet helyszíne: Sári Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola történelemterme

Az elvégzett feladat:
PowerPoint segítségével bemutattuk a szülőknek a Határtalanul pályázatunkat, a helyszíneket, az elvégzett és elvégzendő feladatokat. Nyilatkoztattuk a szülőket arról, hogy milyen ételallergiája, gyógyszerérzékenysége van a gyermekének, illetve betegség esetén milyen gyógyszert adhatunk neki. Az utazásra való készülődés megkönnyítése érdekében egy listát állítottunk össze a szülőknek a javasolt felszerelésről.
Létszám: A szülői értekezleten minden gyermek édesanyja vagy édesapja, illetve mind az öt pedagógus megjelent.

Utunkat a Talabor 2007 Utazásszervező és- Közvetítő Kft. szervezte. Az általuk kínált Nagykörút a Szepesség tájain címet viselő kirándulás tetszett nekünk a legjobban, ezért a pályázatban is ezeket a helyeket jelöltük meg. A pályázat megvalósításának minden szakaszában figyelmet fordítottunk a Rákóczi-emlékhelyekre és a Kárpát-medencei bakancslistán szereplő helyszínekre.  A pályázatunk címe: Kirándulás a mesés Felvidékre, közös múlt és közös emlékek lett.   Részletesen itt.
 

Értékelő óra

A vállalt feladat:
Előadás: a kísérőtanárok az út során szerzett tapasztalataikat foglalják össze, mennyire szolgálta az út az előzetesen megfogalmazott célokat.
Szemléltetés: Fotódokumentációk összegzése. Videódokumentáció bemutatása projektoros kivetítéssel. A magyarság elhelyezkedésének bemutatása térképek segítségével. Visszacsatolás, a tanulók tevékenységének értékelése: tesztírás.

Részletek ide kattintva.

2020/2021. tanév
Határtalanul! program

Hargitai kalandozások  A Kirándulás Kabáról Erdélybe című Határtalanul pályázat megírása idején, 2020 tavaszán még senki sem sejthette, hogy a megvalósítása évekig el fog húzódni. 2021 őszén végre úgy tűnt, elindulhat a kis csapat, de aztán a romániai járványügyi helyzet miatt mégsem tűnt biztonságosnak a kiutazás. Így került sor erre a kirándulásra két évvel később, 2022 tavaszán. Május 23-án 34 nyolcadikos és hatodikos tanuló 4 pedagógus kíséretében indult útnak, hogy felfedezze Erdély szépségeit, megismerje a határon túli magyarság életét. Célul tűztük ki a gyermekek nemzettudatának, a nemzeti összetartozás érzésének kialakítását, elmélyítését.


A 2021/2022 tanévben a kabai  iskolában megvalósult Határtalanul program részletes ismertetőjéért kattints ide!


További fotókért kattints a képre.
 >

2019/2020. tanév
Határtalanul! program

A Határtalanul! program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A program a nemzetpolitikai célt fordítja le konkrét tapasztalatokra, azaz a Határtalanul! a nemzeti összetartozás operatív programja.

A program keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról.

A 2019/2020 tanévben a kabai  iskolában megvalósult Határtalanul program részletes ismertetőjéért kattints ide!

Elégedettségi kérdőív kiértékeléséért kattints ide!

 

További fotókért kattints a képre.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Verified by MonsterInsights